Најдобрите касапи во Њујорк

Њујорк е град познат по својата кулинарска разновидност. Од пица до ѓеврек до дим сума, има нешто за сите. Но што е со љубителите на месото? Каде можете да ги најдете најдобрите стекови, бургери, колбаси или Bbq? За среќа, Њујорк е исто така дом на некои одлични месарски продавници кои нудат висококвалитетни меса од локалните фарми. Без разлика дали барате сочен рибе, домашен братвурст, или егзотично елени, еве некои од најдобрите месарници во Њујорк за посета.

- Чесна касапница: Хумана и органска месарница во Њујорк. Тие се специјализираат за рачно сечење на халал пилешко, говедско и јагнешко месо. Тие, исто така, нудат свежо млеко и јајца од фарми, вкусни лебови од Кујна за топол леб, домашно чили и рачно полнети колбаси. Ко-сопствениците Марк и Тим Форестери научиле како да влезат заедно во бизнисот (вториот се откажал од кариера во финансиите за да ја продолжи својата страст). Очекувајте најквалитетно свинско, говедско, јагнешко и пилешко овде. Адреса: 319 E 9th St, New York, NY, 10003

- O Ottomanelli & Sons Meat Market: Италијанска месарница со фанки старомоден усет кој продава стекови, домашни колбаси и месо од дивеч. Тие се во бизнис од 1900 година и имаат лојална клиентела од познати личности како Роберт Де Ниро, Ал Пачино и Мартин Скорсезе. Тие се познати по нивното суво стареење на говедското месо, што му дава на месото поинтензивен вкус и деликатна текстура. Можете исто така да ставате специјални нарачки за егзотични меса како крокодил, ној или кенгур. Адреса: 285 Bleecker St, New York, NY, 10014

Advertising

- Куката за месо: Оваа касапска продавница носи цели животни од мали локални фарми и е позната по воведувањето на нови кратења кои ги научиле за време на нивните истражувања, патувања и посети од меѓународни касапи. Колбасите се движат од црвено вино и рузмарин до колбас од пума (свинско месо, сланина, зелен лук, соја сос, кафеав шеќер, пиперки). Исто така, можете да го најдете пол специфичниот машки стек - флинстониски коскено-во-филе исечен два инчи дебели. Адреса: 397 Греам Аве., Вилијамсбург; 718-609-9300

- Прајм месата на Лобел: Познатиот месарница ја опслужува повисоката класа веќе шест децении, привлекувајќи познати личности како Упи Голдберг, Келвин Клајн и Харисон Форд со своите скапи стекови. Тие се семејство од пет генерации касапи кои го усовршија својот занает. Тие нудат само САД Прајм говедско месо кое е на сува возраст најмалку четири недели. Можете, исто така, да нарачате онлајн и вашето месо да биде доставено во вашиот дом. Адреса: 1096 Медисон Авенија, Горен Ист Сајд; 212-737-1372

- Јапонија премиум говедско месо: Овој бутик месарница во Нохо е специјализиран за речиси невозможно да се најде јапонско говедско месо во Њујорк. Ѕидовите се покриени со графити и стенограми. (Соседната врата е 57 Голем Џонс, последното студио на Баскијат.) Внатре, се е непорочни. Во тезгата за месо, уредните парчиња месо се толку мермерни со масти што изгледаат покриени со снег. Отворена во 2009 година, продавницата нуди увезени јапонски A5 Miyazaki Wagyu и Washugyu, крст помеѓу јапонскиот Црн Вагју и американскиот Ангус од Орегон. Адреса: 59 Great Jones St.; 212-260-2333

Следниот пат кога ќе бидеш расположен за добро парче месо, посети една од овие месарници во Њујорк и остави експертите да те советуваат. Нема да бидеш разочаран!

 

New York lustaufname mit dem Cetral Park in der Mitte.

Advertising
ToNEKi Media Newsletter!