Најдобрите касапи во Рим

Рим не е само град на уметноста, историјата и културата, туку и град на кулинарски восхит. Италијанската кујна е светски позната по својата разновидност, квалитет и вкус, а Рим нуди некои од најдобрите состојки и специјалитети.

Но што е со месото? Рим, исто така, има долга традиција на месо јадења инспирирани од едноставната и рустикална кујна на фармерите и овчарите. Размислете за јадења како што се saltimbocca alla romana (телешки котлет со шунка и мудрец), coda alla vaccinara (окстај во доматен сос), abbacchio alla scottadito (јагнешко на скара) или порчета (печено свинско со билки). Секако, за да ги подготвите овие јадења дома или само да уживате во добро парче месо, ви треба добра месарница.

Во Рим постојат многу касапи кои нудат свежо и високо квалитетно месо, но некои се истакнуваат. Еве листа на некои од најдобрите месарници во Рим кои дефинитивно треба да ги посетите.

Advertising

1. Касапницата

Месарницата е повеќе од месарница, исто така е ресторан и бар. Овде не само што можете да купите месо, туку и да го подготвите директно на лице место. Концептот е едноставен: одбирате од селекција на говедско, свинско, јагнешко или живина од различни земји на потекло и ја имате на скара или печена по ваш вкус. За да го направите ова, можете да нарачате странични јадења како компири, салата или зеленчук. И секако, можете да пиете добро вино или пиво со него.

Месарницата се наоѓа во Виа ди Пиетралата 135, во северниот дел на Рим. Отворен е од понеделник до недела од 19:00 до 02:00 часот, во петок и сабота до 04:00 часот. Цените се умерени, а атмосферата е пријатна и модерна. Ако сте расположени за сочен стек или бургер, касапницата е добро место за оди.

2. Ла Салумериа Росциоли

La Salumeria Roscioli е комбинација од салумерии, италијански деликатесен, ресторан и вински бар. Тука ќе најдете не само месо, туку и други италијански специјалитети како балсамички оцет, маслинки, каперси, аншоа, тестенини, ризото, маслиново масло, тартуфи, кисели пиперки, суши сонце домати, доматен сос, артишок и сенф. Селекцијата на месо вклучува шунка, салам, мортадела, копа, панчета и многу други.

La Salumeria Roscioli се наоѓа во близина на пазарниот плоштад Кампо де Фиори, еден од најдобрите во Рим. Отворен е од понеделник до сабота од 09:00 до 22:30 часот. Можеш или да пазаруваш или да јадеш овде. Ресторанот нуди избор на предјадења, тестенини, месо и јадења со сирење, подготвени со свежи состојки. Винската листа исто така е импресивна, со над 2800 етикети од Италија и од целиот свет.

3. Макелерија Катена

Advertising
ToNEKi Media Newsletter!

Макелерија Катена е традиционална месарница која се наоѓа во округот Тестачо, една од најавтентичните и најживите во Рим. Овде ќе најдете главно јагне, што е типично за римската кујна. Јагнето доаѓа од Абруцо и се избира според строгите критериуми за квалитет. Месарницата нуди различни кроеви, како што се нога, рамо, ребра или котлиња. Покрај тоа, можете да купите и други видови месо како што се говедско, свинско или пилешко овде.

Macelleria Catena е отворен од понеделник до сабота од 07:00 до 14:00 и од 17:00 до 20:00 часот. Цените се фер, а услугата е пријателска и компетентна. Ако барате добро јагне, Macelleria Catena е една од најдобрите опции во Рим.

4. Макелерија Алесандро Кардели

Макелерија Алесандро Кардели е уште една традиционална месарница во Рим, која се наоѓа во округот Сан Џовани. Овде ќе најдете голем број на месо, како што се говедско, свинско, јагнешко, телешко, пилешко, мисирка или зајак. Месото доаѓа од Италија и се испорачува свежо секој ден. Месарницата исто така нуди домашно излечени меса, како салсича, салсича пикант или котечино. Покрај тоа, тука можете да купите и сирење, јајца, мед или џем.

Macelleria Alessandro Cardelli е отворен од понеделник до сабота од 08:00 до 13:30 и од 16:30 до 20:00 часот. Цените се разумни, а квалитетот е висок. Месарницата е семеен бизнис кој постои повеќе од 50 години. Ако барате месарница со историја и искуство, Macelleria Alessandro Cardelli е одличен избор.

Der Tiber Fluss und der Petersdom in der Dämmerung.