Најдобрите касапи во Дрезден

Дрезден не е познат само по барокната архитектура, уметничките богатства и неговата културна сцена, туку и по своите кулинарски специјалитети. Ако сакате да јадете месо и колбас, ќе најдете најразлични касапи во главниот град на Саксонија кои ја комбинираат традиционалната изработка со регионалните производи и модерните трендови. Во овој блог пост, ќе ве запознаеме со некои од најдобрите месарници во Дрезден кои дефинитивно треба да ги посетите.

Фахфлајшереи за време на Инх. Мартин Диринг

Специјалистичката касапска продавница За време е една од најстарите и најпознат месарски продавници во Дрезден. Од 1893 година, тој нуди домашно месо и колбаси производи од мајстори занаетчии, направени со срце, рака, страст и креативност. Четвртата генерација на семејството За време на семејството придава голема важност на квалитетот, свежината и регионалноста. Месарницата ги наоѓа своите животни од избрани фарми во областа и ги обработува според традиционалните рецепти и современи методи. Покрај класичните специјалитети за колбаси и шунка, опсегот вклучува и специјалитети на скара, деликатесни салати, супи, чорба и готови оброци. Специјалистичката месарска продавница За време на не само што може да се најде во неговата главна гранка во Ротенбургер Штрасе, туку е присутна и на различни пазари и настани во Дрезден.

Ернст Шулце Флешереи унд Фајнкост ГмбХ

Ернст Шулце Флејшереи и Фајнкост ГмбХ е семејен бизнис со седиште во Дрезден од 1935 година, кој го водат Маргита Хајнрих и Дитмар Шулце во третата генерација од 1997 година. Месарницата преработува животни од локалните земјоделци во висококвалитетни колбаси и месни производи од сопственото производство. Понудата се движи од свежо месо до колбаси, колбаси, аспик, шунка, салам до деликатесни производи како што се патеки, терини, салати и намази. Ернст Шулце Флејшереи и Фајнкост ГмбХ управува со неколку гранки во Дрезден, како и продавница за продажба на големо и малопродажба. Тој, исто така, е претставен на специјалните пазари на Дрезден и традиционалните народни фестивали како што се Striezelmarkt или Дрезденскиот градски фестивал.

Advertising

Дирхерсдорфер Флеш- унд Вурстверн ГмбХ

Dürröhrsdorfer Fleisch- und Wurstwaren GmbH е средно голема компанија со седиште во Dürrröhrsdorf-Dittersbach, која постои од 1992 година. Компанијата е специјалирана за производство на свежи и пушени колбаси, како и производи за погодност. Суровините доаѓаат исклучиво од регионалните производители, кои се избрани според строгите критериуми за квалитет. Dürröhrsdorfer Fleisch - und Wurstwaren GmbH придава голема важност на одржливоста, благосостојбата на животните и транспарентноста. Клиентите можат да дознаат за потеклото и преработката на производите или дури да погледнат зад сцената. Компанијата работи со повеќе од 30 филијали во Саксонија, како и онлајн продавница. Еден од нив се наоѓа во Дрезден-Клоцше на Травеминдер Штрасе.

Органска касапска касапска партиска служба

Bio-Birke Fleischerei-Wirtshaus-Partyservice е еколошка месарница со прикачен ресторан и кетеринг сервис во Дрезден-Пиешен. Органската биза нуди само органско месо и колбас производи од соодветни за видот животни, кои се произведуваат според традиционалните рецепти. Опсегот вклучува говедско, свинско, јагнешко, живина и месо од дивеч, како и разни видови колбаси, шунка, салати и намази. Органската бреза е, исто така, пријатна гостилница која служи регионални и сезонски јадења направени од органски состојки. Менито нуди нешто за секој вкус, од штетните јадења со месо до вегетаријанските и веганските опции до домашните торти и десерти. Органската двојка, исто така, нуди услуга за забава која испорачува индивидуални бифета, менија и храна со прсти за приватни или деловни прилики.

Флешерај Старке

Флешерај Старке е семејна месарница во Дрезден-Лаубегаст, која постои од 1990 година. Месарницата Старке нуди свежо месо од сопствената кланица, како и голем избор на колбаси од сопственото производство. Понудата се движи од братвурст, свежи колбаси, колбаси од црн дроб, колбаси со крв, аспик, шунка, салам до деликатесни салати, ќофтиња, шницели и гулаш. Fleischerei Starke користи само месо од животни од регионот кои се чуваат на вид соодветен начин. Месарницата Старке може да се најде не само во неговиот огранок во Leubener Straße, туку и на различни неделни пазари во Дрезден.

Резултат

Дрезден е град со богата кулинарска традиција, кој се одразува и во бројните месарски продавници. Без разлика дали барате свежо месо, домашен колбас или вкусни деликатесни производи, сигурно ќе го најдете она што го барате во Дрезден. Се надеваме дека уживате во нашата селекција на најдобрите касапи во Дрезден и дека ќе ги пробате во вашата следна посета. Пријатно јадење!

Fountaine in Dresden.